IPTV Sistemi ve Çalışma Prensibi


İnternet kullanımın yaygınlaşması , bağlantı hızlarının genişlemesi , bant genişliği ile iptv oluşumunda tetiklemiş oldu. Kısaca internet üzerinden tv izleme imkanı sağlayan teknolojiye iptv denir.

İptv ile Spor, belgesel, yerli ve yabancı Tv kanalları, vizyon filmlerini izlemek mümkündür.

İptv Nasıl Kullanılır?

iptv üzerinden tv ( televizyon ) izleyebilmek için ilk önce bir internet bağlantınızın olması gerekmektedir. İnternet bağlantı üzerinden alacağınız sinyalleri tv aktarmak için ise iptv destekli kutular veya iptv destekli uydu alıcı receiver alıcıların olması gerekiyor veya smart tv özellikli televizyonlar .  Bu kutu ve uydu alıcıları wifi veya kablo bağlantı yani ethernet kablo destekli olmasına dikkat ediniz. Piyasada Bulunan ip tv box kutuları mevcuttur.

IPTV kelimesinin anlamı İnternet protokolü üzerinden (TCP/IPV4 – IPV6) görüntü ve ses aktarımı teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde protokol üzerinden gelen video ve ses verilerini çözüp oynatabilmesi için birçok cihaz ve uygulama geliştirilmiştir. Günümüzde yaygın olarak kullanım alanı televizyon kanallarının kullanıcıya bu protokol üzerinden yayın izlenilebilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir